Pályázás menete:
A szakodtól függően választhatod meg mely egyetemekre adhatod be pályázatodat.
Jelenleg:
1) Kommunikáció:
Canterbury
Dortmund
Lipcse
2) Filmelmélet és filmtörténet:
Párizs
Prága
Bochum
Utrecht
3) Esztétika:
Primorska
Nagyon fontos, hogy a pályázás alapfeltétele BA-soknál 2, Ma-soknál 1 lezárt félév.
A pályázat minden tavaszi félévben (február végén) ki van írva, ez azt jelenti, hogy BA-s hallgatók a negyedik szemeszterben tudnak először pályázni, tehát ötödik vagy hatodik félévben tudnak kiutazni, vagy további félévekben, ha túlfutók (ezt a pályázatban jelezni kell!).
A pályázat leadásának 2 része van.
1. Az egyik elektronikus, amit az ETR-ben tudsz megtenni, ennek határideje február végén (idén február 28. 24:00) van. Itt megadod, hogy hova szeretnél menni. Több egyetem is megjelölhető, a sorrend számít!
2. Általában az elektronikus jelentkezés után egy héttel szokott lenni az írásos pályázat leadása az intézetben. A leadás pontos határideje minden évben változik, figyeljetek rá nagyon oda! Idén március 4. 12:00-14:00 között a tanszéken Farkas Noéminek!
Az írásos pályázat egy motivációs levélből, önéletrajzból illetve tanulmányi és kutatási tervből áll.
Az önéletrajznak a személyes adatok mellett tartalmaznia kell az eddigi szakmai és tudományos tevékenységet is.
A motivációs levélben ismertetni kell, miért szeretnél kiutazni. A nyelv gyakorlás és a kultúra megismerésén túl érdemes egyéb célokat és érveket felsorakoztatni, hiszen ez a kettő mindenkire igaz, akik pályáznak.
A tanulmányi terv megírásához szükséges ismerni a fogadóintézmény kurzuskínálatát ( ez a pályázat megírásakor még esetleges lehet, hiszen a fogadó intézmények következő évre vonatkozó kínálata általában még nem elérhető ekkor, de érdemes az előző évi kínálatból kiválasztani a hallgatni kívánt tanegységeket, hiszen ezek általában nem változnak).
A kutatási terv megírásakor érdemes szem előtt tartani a fogadó intézmény illetve ország nyújtotta lehetőségeket a szakdolgozat vagy egyéb kutatás szempontjából.
Megnyertem a pályázatot
Ha megnyerted az ösztöndíjat vagy label# helyet, akkor az első feladatod, hogy jelentkezz a fogadó intézménynél. Ebben Farkas Noémi, az intézeti Erasmus koordinátor segít majd, és aláírja a jelentkezésed.
Az ún. Learning agreement összeállítása abból áll, hogy az itthon végezendő szakos tanegységeidhez a fogadó intézmény kurzuskínálatából olyanokat választasz ki, melyek megegyeznek. Ezt a listát mindenekelőtt Farkas Noémi, intézeti koordinátornak kell megmutatni, ha ő elfogadhatónak találja az órák címe illetve tematikája alapján az egyezést, aláírja. Ha ez megvan, a külügyekért felelős dékán helyettessel is alá kell íratni.
Ha ez is megvan, ki kell küldeni a szerződést a fogadó intézménynek és tőlük is megszerezni a szakos és kari koordinátor aláírását, amennyiben ez mind megvan, azt jelenti, hogy a kiválasztott órákra bejárhatsz és ha azokat elvégzed és hazaérsz itthon elfogadják.
Az ösztöndíjat a Tempus alapítvány Euroban utalja el, ezért érdemes deviza számlaszámot megadni az ETR-ben (csak az Erasmusos részhez) , mert ha a Forint alapú számládra küldik ki az ösztöndíjat, kétszer váltják át és így sokat veszít az értékéből.
Utazok
Amikor megérkezel, lesznek különböző elintéznivalóid, mint bankszámlát nyitni, a bevándorlási hivatalba bejelentkezni, de ezeket mind megtudod majd, ezeket a teljesség igényével úgysem tudnám felsorolni, így inkább továbbra is a tanulmányi ügyekre szorítkozok, mely az ELTE-s tanulmányaidat érintik:
Tehát kinn remélhetőleg elvégzed majd az órákat (minimum 2 szakos tanegység!!), amik a Learning agreementben szerepelnek, a kinn megszerzett jegyeket a kinti koordinátor az ETR-ből kinyomtatható Transcript of records nevezetű papírra felvezeti, aláírja és visszaadja.
Újra itthon
Amikor hazaérkezel érdemes minél előbb elintézni a kredit befogadtatást és az egyéb teendőket:
Fel kell venned az indexedet! Nézd meg, hogy raktak-e bele matricát, és hogy jó-e, azaz minden tanegység, amit be akarsz fogadtatni szerepel-e rajta. Ha mindent rendben találsz, keresd fel az index-szel és a transcript of records papírral az intézeti koordinátort. Ő átvezeti majd a jegyeket az indexedbe és kiállít egy koordinátori igazolást.
Írnod kell egy beszámolót az Erasmusról, ezt legegyszerűbb, ha neten található formanyomtatványt kitöltöd (googlizz rá erre: HALLGATÓI BESZÁMOLÓ Erasmus program), ezt kinyomtatod, majd ezzel és a koordinátori igazolást beviszed a Nemzetközi osztályra a kari koordinátornak.
Ki kell töltened egy Erasmusos tanegység befogadási kérelmet. Ezt és a kitöltött index fénymásolatát be kell vinned a Nemzetközi osztályra.